Бастауыш сынып педагогтарына арналған қалалық семинар » Ж.Еділбаев атындағы №18 мектеп-гимназия
Түркістан облысы білім басқармасының
Түркістан қаласының білім бөлімінің
"Ж.Едилбаев атындағы №18 мектеп-гимназия"
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі :
+7(725-33) 2-68-22
Есепші бөлімі:
+7(725-33) 2-68-22
Нашар көрушілер
нұсқасы
» » » Бастауыш сынып педагогтарына арналған қалалық семинар
15
ноябрь
2023

Бастауыш сынып педагогтарына арналған қалалық семинар

Ж.Еділбаев атындағы №18 мектеп -гимназиясында   өткізілген  педагогтарға арналған қалалық семинар

                    Тақырыбы: «Білім мазмұнын жаңарту аясында  оқушылардың  білімін бағалаудың  тиімділігі»

Мақсаты: Оқушыларды   тұлғалық белсенді позицияға бағыттау барысында оқытудың түрлі стильдерін және табысқа жету үшін бағалау критерийлерін сабақ

Күтілетін нәтиже:

  • Бағалау нәтижелерін ескере отырып, оқытуды түрлендіру.
  • Педагогикалық тәжірибемен бөлісуге, талқылауға жағдай жасау
  • Туындаған мәселе бойынша зерттеу және тәжірибемен алмасу

Сабақтардың  жоспары

Күні,

уақыты

Өтілетін сабақ тақырыбы

Пәні

Сыныбы

Өтілетін орны

Жауапты мұғалім

1

15.11.2023.

Асқорыту  жүйесі


Жаратыллыстану

    3 «ә»

№207

кабинет

Мұратқызы     Бибісара

2

15.11.2023.

Ғ дыбысы мен әрпі

Ана тілі

1 «г»

№119

кабинет

Бимбетова Сандуғаш

3

15.11.2023.

Тыныс  алу  мүшелері

Жаратылыстану

3 «а»

№210

кабинет

Усербаева Б

4

15.11.2023.

«Сандар тізбегі»

Математика 

2 «б»

№211

кабинет

Рысдаулетова Р

5

15.11.2023.

«Күз»

Әдебиеттік оқу

3 «в»

№211

кабинет

Тұрлыбекова З

6

15.11.2023.

Ұлттық ойындарымыз

Әдебиеттік оқу

4 «д»

№209

кабинет

Толықбаева Г

7

15.11.2023.

«Сөйлемнің бірыңғай мүшелері»

Қазақ тілі

4 «е»

№208

кабинет

Сарсенбаева А

8

15.11.2023.

«Қосу және азайту»

Математика 

1 «а»

№118

кабинет

Сапарбекова Назира



ОІЖО              Г.Малдыбекова

Білім беру ұйымының атауы

Ж.Еділбаев атындағы №18 мектеп-гимназиясының

Бөлім:

Мәдени мұра

Мұғалімнің  аты-жөні

Толықбаева Гүлнұр

Күні:

15.11.2023

Сынып: 

4 «Д» сынып

Сабақтың тақырыбы

Ұлттық ойындарымыз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.4.1 сөйлеу барысында ым-ишара, қимылды пайдаланады.

4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау           

Сабақтың мақсаты

·сөйлеу барысында көрнекіліктерді қолданып, таныстырылым жасайды;

·шығармашылық жұмыс жасап үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

                  Педагогтің  әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру,

өзін –

өзі тексеру



8 мин

Ұйымдастыру кезеңі

-Балалар, бүгінгі сабағымыз күнделікті сабақтан ерекше, сабағымызға қонақтар қатысып отыр, қонақтарға амандасып алайық.

Шаттық шеңбері

Көңілді сәлемдесу.

Топқа бөлу:

1 –топ  «Бәйге» тобы

2 –топ  «Асық» тобы

3 –топ « Көкпар» тобы

4 -топ   «Алтыбақан» тобы

Өткен тақырыпқа шолу

Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасын сұрау

1. Аңыз адам Зерделі қандай адам?

2. Қария мен Зерделінің сөздерін неге жолдастары түсінбеді? 

3. Аңыз әңгімеде өзіңе әсер еткен тұстары бар ма? 

4. Аңыз әңгіменің ұнаған бір бөлігін       әңгімелеп бер

5. Қарияның бақытты екенін қай жауабынан байқадың?

6. Өтірік пен шындықтың арасын көзбен құлақ арқылы қалай өлшейді? 

7. Қарияның балаларына ризашылығын білдіретін жерін айт.






Би қымылдарын 

жасайды.






Сұрақтарға жауап береді.












Асықпен бағалау

Жасыл-1

Көк-2

Қызыл-3







 



Wordwall

Ұяшықты ашу ойыны


Жаңа білім

15 мин






















2 мин



Бекіту

15 мин






Жаңа сабақ 

Жаңа оқу материалын жариялау

тақырыбы  «Ұлттық ойындарымыз» 

Сабақтың мақсатын түсіндіру.

1.Суреттегі ойын атауларын атаңдар. 

-Қай ұлттық ойындардан спорттық жарыс өткізіледі?

 

2. Бейнебаянға назар аударыңдар.

Білім алушылардың жауабы  тыңдалады.

Бірлесіп орында

Топтық жұмыс 

Оқылым. Мәтінді тізбектей оқыту.

«Орамал тастау» ойыны 

«Хан ойыны» ойыны

«Асық ойыны» ойыны

Ойын ережесімен танысып, үш топ ойыны ережесін таныстырып, ойнап көрсетеміз.

1 – Бәйге тобы


  «Орамал тастау» ойыны

2 – Асық тобы


  «Хан» ойыны

3 – Көкпар тобы


  «Асық» ойыны 


4-топ «Алтыбақан» тобы


   «Алтыбақан» ойыны


Wordwall: Фудбол ойыны электронды

1.«Хан»  ойныны ертедегі ұлттық ойын екенін қалай дәләлдер едің?

2.Қазіргі кезде не себепті асық ойындары сирек ойналады? Себебін түсіңдір

Иіру, көздеу, атуды ым – ишара, қимылмен көрсет.

3.Сақа – ұсақ асықтарды ату үшін таңдалған, қорғасын құйылған, салмақты, ірі асық.

4.Топай – сиырдың асығы

5.Кеней – ұпайға тігілетін кішкентай асық

6.Ешкімер – ешкінің асығы

7.Қойлақ – қойдың асығы




Сұрақтарға жауап береді.














Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді.






Топта бірігіп 

жұмыс

жасайды.







Сұрақтарға

жауап береді.








Асықпен бағалау

Жасыл-1

Көк-2

Қызыл-3













 Асықпен бағалау

Жасыл-1

Көк-2

Қызыл-3












Асықпен бағалау

Жасыл-1

Көк-2

Қызыл-3








Көрнекі құралдар, суреттер.
































Wordwall

Қорытын-ды

4 мин

Қорытынды.

 1.Қандай ұттық ойындар бар? 

 2. Қандай ұлттық ойындар ұнады? 

 3. Келешекте қай ұлттық ойынды   ойнайсын? 

4. Асық ойынын ойнап көрдіңдер ма? 

5.Қазіргі кезде не себепті асық ойындары сирек ойналады?

 6. Балалар, осы ойындарды ойнау барысында біздің бойымызда қандай қасиеттер болуы керек? Және ол қасиеттер қандай құндылыққа апарады?

Кері байланысты 

«Білімге ұмтыл » әдісі арқылы береді.

Үй жұмысы

Оқу  тапсырмасы: кестеге сай ойын туралы сұқбат алу, жазу







Сабақтан түйген ой-пікірін айтады.







ҚБ қойылады. Асықтың санына қарай

бағаланады


  



  


ОІЖО                           Г.Малдыбекова

Пәні:

Математика

Бөлімі:

Менің мектебім

Күні:

15.11.2023ж

Педагогтің аты-жөні:

Рысдаулетова Р.Т

Сынып: 2Б

Қатысқандар саны:                                    Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сандар тізбегі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.4.3.1 100-ге дейінгі сандар/ 1000-ға дейінгі жүздіктер тізбектерінің заңдылығын анықтау.

2.4.3.2. Берілген заңдылық бойынша тізбекті құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу.

Сабақтың мақсаты

қалып қалған сандарды атап, заңдылықты жалғастырады

сегіз саннан тұратын тізбек жазады

сандар қатарын салыстырады, заңдылықтың қатесін тауып, жалғастырады 

Құндылықтар

денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы (2 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату. 

Құтты қонақ келіпті, 

Төріме міне еніпті. 

Амандасу үлкенге, 

Тәрбиенің басы ғой. 

Ал,кәнеки бәріміз, 

Сәлем дейік үлкенге. - Сәлеметсіздерме қонақтар. Жарайсыңдар, балалар! Ендеше, барлығымыз орнымызға жайғасып отырайық.

3 топқа бөлінеді

1 топ  санды өрнек

2 топ әріпті өрнек

Оқушылар сабаққа назар аударады.


Оқушылар сұраққа жауап береді

Тамаша!Керемет!

Ғажап!

ҚБ Бәйге әдісі

 


Сабақтың ортасы 

(мин)



















9 мин

Үй тапсырмасын тексеру


«Түс таңдау» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексері


№7, 81- бет

500 + 400 = 900

(56онд. + 24онд.) - 400 =80 онд. – 400 = 40онд.

700 – 500 = 200

(400 + 100) -300 = 500 – 300 = 200

63онд. – 23онд.     >   500 – 200

27онд. – 7онд.  = 100 + 100




«Ой қозғау»

1.50 санының алдындағы ондықты жаз.

2.600 санынан кейінгі жүздікті жаз.

3.600 бен 800 арасындағы жүздікті жаз.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау


Ендеше балалар бүгін біз сандар тізбегін өтеміз.

1 тапсырма     «Ноутбук» әдісі

 



Қалып қалған сандарды  ата.

Қандай заңдылық бойынша жазылғанын тап. Жалғастыр


а) Қалып қойған жүздіктерді ата.


ә) Қандай заңдылық бойынша жазылғанын  тап және жазуды жалғастыр

900  700 


Б) Заңдылықтарды анықта


 


1-тапсырма 

Топтық жұмыс  

«Бліміңді қолдан» әдісі 

1 –топ

3 тапсырма Зерттеу

Кестедегі сандар қатарын зерттейді.

Оларды салыстырады.

2 – топ

6-тапсырма  Мәтіндерді оқып  бос орынға тиісті сандарды қойып , есепті шығар

3 –топ

6-тапсырма  Мәтіндерді оқып  бос орынға тиісті сандарды қойып , есепті шығар


Амалдарды орындайды.

Өрнектерді салыстырады.








Тапсырманы орындайды















1. қалып қалған сандарды атап, заңдылықты жалғастырады

1. заңдылықты анықтап, сандар қатарын салыстырады

1. заңдылықтың қатесін тауып, жалғастырады 






Сұраққа жауап береді






























1 топтағы оқушылар кестетегі сандар қатарын зерттейді.Оларды салыстырады

2 топ :

Мәтіндерді оқып бос орынға тиісті сандарды қойып есепті шығарады.

3 топ:

Мәтіндерді оқып бос орынға тиісті сандарды қойып есепті шығарады

Дескриптор:

-амалдарды орындайды, өрнектерді салыстырады (1б)

 




Мадақтау





Дескриптор:

-қалып қалған сандарды атап, заңдылықты жалғастырады

 




Дескриптор:

-заңдылықты анықтап, сандар қатарын салыстырады

 

























Дескриптор:

- есептің шартын жазады(1б)

-шешу амалтаңбасын таңдап,өрнек құрады(1б)

-мәнін есептеп, жауабын жазады(1б)

Дескриптор:

-тапсырманы орындайды

 











Таратпа 

қаламсап







Оқулық

№2(а,ә,б)

№3

82 –бет

Ламинат

маркер

Таратпа


7 мин






Сергіту сәті

2 минут

4 – тапсырма     және 5- тапсырма Жұптық  жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Заңдылықты анықта.

Тізбекті жалғастыр.


« 

1. заңдылықты анықтайды

2.тізбекті жалғастырады






Сұраққа жауап



Балалар жаттығу жасайды

«Комментарий» арқылы

Дескриптор:

-заңдылықты анықтайды(1б)

-тізбекті жалғастырады(1б)

Дескриптор:

-тапсырманы 

 


Оқулық

№4, 83 бет

Дәптер

қаламсап




https://youtu.be/tZgdO3VRt18

Сабақтың соңы 

мин





 



 






Сұраққа жауап береді

Дескриптор:

- есептің шартын жазады(1б)

-шешу амалтаңбасын таңдап,өрнек құрады(1б)

-мәнін есептеп, жауабын жазады(1б)

 

Оқулық

№6, 83 бет

Дәптер

қаламсап


Рефлексия

7 мин

 «Бәйге» әдісі (Бағалау)

Үйге тапсырма 

.№9, 83 бет

Кері байланыс. 

Whatsapp  әдісі


 

Бүгінгі сабақтан  алған білімдерін  сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай  Бәйгедегі  жылқыларды      жылжыту арқылы анықтайды.

«Комментарий»

Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын! 

Бәйге

жылжы








 

  


     Хаттама №1

Қатысқаны: қалалық  педагогтар -34

Өту барысы:

Тақырыбы: «Білім мазмұнын жаңарту аясында  оқушылардың  білімін бағалаудың  тиімділігі»

Мақсаты: Оқушыларды   тұлғалық белсенді позицияға бағыттау барысында оқытудың түрлі стильдерін және табысқа жету үшін бағалау критерийлерін сабақ үдерісінде қолданудың жолдары, тиімді тәжірибе арқылы әріптестермен бөлісу.

Семинардың өту барысы:

1. Семинардың ашылуы. Мектеп директоры У.Бесимбаев, қалалық білім бөлімінің бастауыш сыныптар бойынша әдіскері Р.Рахметова 

2.  «Ата-бабамыздың мұрасын дамытамыз» тақырыбындағы көрмемен танысу ӘБЖ   Г.Тұрынбет 

3.Концерттік бағдарлама музыка жетекшісі  Б.Сапарбеков 

4. «Жас ғалым»  ғылыми жоба жұмыстары  Ұ.Шектібаева, Р.Рысдаулетова, А.Құралбаева , Ә.Жүсіпова

5. «Квест» әлеуметтік педагогтар арасында. Мектеп психолог М.Жүнайтова 

6. Семинар қорытындысы.

Бірінші сөз кезегін мектеп директоры У.Бесимбаев алды. Өтілген семинар бойынша өз ойын айтып, педагогикалық ұжыммен таныстырып өтті.

Екінші қалалық білім бөлімінің әдіскері Р.Рахметова  келген әлеуметтік педагогтарға өтілген сабақтар бойынша өз ойларын ортаға салуды ұсынды. 

Үшінші сұрақ бойынша сөйлегендер:

№13 Ә.Навауи   мектебінің бастауыш сынып мұғалімі   А. Идирисова 

1 «А» сыныбында өтілген    «Қосу және азайту» тақырыбындағы   Н.Сапарбекованың   сабағы сабағы жоғарғы деңгейде өтілді. Тапсырмалар ойын түрінде ұйымдастырылып,нақты сұрақтар беру арқылы мұғалім мақсатына жетті. Менің ұсынысым  мұғалімнің іс-тәжірибесі облыстық деңгейде таратылсын. Мұғалімдер де марапатқа лайық.




№11 Ж.Жабаев атындағы мектептің бастауыш сынып мұғалімі Г.Тойметова 3 «Ә» сыныбында Б.Мұратқызының   жаратылыстану пәнінен «Ас қорту жүйесі» тақырыбындағы өткізілген  сабақ барысында мұғалім көрнекіліктерді, АКТ- ны тиімді пайдалана алды. Мұғалім оқушылардың қызығушылығын оята білді.Білім мен дағды,оқушы зейінін,іскерлігін дамытуға жүйелі жұмыстар жүрді. Мұғалімінің сабағы өз деңгейінде  өтілді,мақсатына жетті. Сабақ жақсы деңгейде өтілді. . Мұғалімдер де марапатқа лайық.



3. №6 Ғ.Мұратбаев атындағы  мектептің бастауыш сынып мұғалімі М.Ташимова   3 «В» сыныбында  әдебиеттік оқу пәнінен З.Тұрлыбекованың «Күз» табырыбындағы сабағында байқағаным   оқушының өз бетінше жұмыс істеуі жақсы деңгейде  екенін   көрсетті. Мұғалімдер де марапатқа лайық.



4. Ш.Ниязов  атындағы мектептің бастауыш сынып мұғалімі Ш.Аметова 

2 «Б» сыныбында   математика  пәні бойынша  Р.Рысдәулетованың  «Сандар тізбегі» тақырыбындағы  сабағы «Ғажайып жылулық» психологиялық ахуал тудыру мақсатында ,бір-біріне жылулық сыйлады.Оқу материалы арқылы оқушылардың өз бетінше ойлау қабілетін қалыптастыру жолдарын  қолдана біледі.Сабақ  мақсатына жетті.Менің ұсынысым  мұғалімнің іс-тәжірибесі облыстық деңгейде таратылып,марапатқа ұсынылса.


5. №4 С.Сейфуллин  мектебінің  бастауыш сынып мұғалімі Л.Оршолдаева  1 «Г» сыныбы  әліппе пәні бойынша С.Бейімбетованың  «Ғ дыбысы мен әріпі» тақырыбындағы  сабақты ширату жаттығуымен бастап,геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлді.Мұғалім оқушы жауабын толық тыңдай алады, алайда шығарманың  сюжеттің дамуына болжау жасауға ,оның себебін түсіндіруге оқушыны дағдыландырды.Сабақ өз деңгейінде өтіліп,мақсатына жетті. Менің ұсынысым   мұғалімнің іс-тәжірибесі облыстық деңгейде таратылып, марапатқа ұсынылсын.



6.№3 Ә.Темір мектебінің   бастауыш сынып мұғалімі  О.Нақыпова 

3 «А» сыныбында жаратылыстану пәні бойынша Б.Өсербаеваның  «Тыныс алу мүшелері « тақырыбындағы  сабақ оқушыларды   ынтымақтастық  атмосферасын   қалыптастыру мақсатында «Ыстық құшақ » әдісін қолданды.

Білім мен дағды,оқушы зейінін,іскерлігін дамытуға жүйелі жұмыстар жүрді. Сабақ өте жоғарғы деңгейде өтілді.Апайды марапатқа лайық деп танимын.


7. №27 мектеп лицей мектебінің  бастауыш сынып мұғалімі М.Абдраманова 4 «Д» сыныбында   Г.Толықбаеваның әдебиеттік оқу пәні бойынша   «Ұлттық ойындар»  тақырыбындағы   сабақ  Нейтражды  сәлемдесумен басталып, топқа бөлінді. Оқу материалын оқушының  қызығушылығы мен қажетіне сай байланыстыра білді.Оқушының өз бетінше жұмыс істеуі жақсы.Сабақ мақсатына жетті. Апайды марапатқа лайық деп танимын.



8. №12 Қ.Сатпаев атындағы мектептің бастауыш сынып мұғалімі Ә.Торғауыт 4 «д» сыныбында қазақ тілі пәні  бойынша А.Сарсенбаеваның  «Сөйлемнің бірыңғай мүшелері» тақырыбындағы сабақ өте қызықты, тартымды болды. Ойын арқылы ойлауға жұмыстар жүргізілді. Оқушылардыдың сөйлемдегі бірыңғай мүшелер  

туралы түсінік қалыптастыру және оның жазылу ережесін білу жұмыстары жүргізілді.Мұғалім  оқушыларды ойын арқылы ой-өрісін , логикалық ойлауы мен дүние танымын , есте сақтау қабіліттерін , жалпы оқуға деген қызығушылығын іскерлігін дамыта білді.Сабақ жақсы деңгейде өтті. Апайды марапатқа лайық деп танимын.

Қорытындылай келе. Қалалық білім бөлімінің әдіскері Р.Рахметова  

«Білім мазмұнын жаңарту аясында  оқушылардың  білімін бағалаудың  тиімділіг»тақырыбында семинар өз мақсатына жетті. Тақырып толығымен ашылды. Семинар «жоғары» деңгейде өтті.Осы бағыт бойынша мектеп қалай жұмыстанатынын жан-жақты көрсете алды. Барлық шаралар жақсы ұйымдастырылған. Мектеп оқушылары сөзге шебер, өз ойларын жетік жеткізе алатындары, сонымен қатар мектептің тәртібі де байқалды.

Қабылданған қаулы:

1. «Білім мазмұнын жаңарту аясында  оқушылардың  білімін бағалаудың  тиімділігі» тақырыбындағы   педагогтарға арналған қалалық семинар өз мақсатына жетті, тақырыбы ашылды.

2.Семинарға қатысқан   мұғалімдердің  ұсыныстарын  ескере отырып ,төмендегідей  ұсыныс   жасалды.

Ұсыныстар

1.Облыс деңгейінде төмендегі мұғалімдердің іс-тәжірибесін таратуға:

1.Сапарбекова Назира

2.Рысдаулетова Роза

3.Бимбетова Сандуғаш

Түркістан қалалық білім бөлімінің марапатына:

1.Сапарбекова Назира

2.Рысдаулетова Роза

3.Бимбетова Сандуғаш

4.Өсербаева Баян

5.Тұрлыбекова Замира

6.Толықбаева Гүлнұр

7.Сарсенбаева Алима

8.Мұратқызы Бибсара